Koryčanská kaple

Známá menší sakrální památka se nachází v lesích jižní části Chřibů. Leží přibližně 2,2 km severně od Vřesovic a 500 m severně od tajemného vrcholu Bradlo. Patří k významným orientačním bodů jižní části Buchlovských hor.

DSC 0229

Příběh místa

Známá regionální sakrální památka Koryčanská kaple se nachází na jihu Chřibů, leží přibližně 500 m severně od vrcholu Bradlo (543 m n. m.). Nachází se na křížení zdejší modré a zelené turistické trasy. Jedná se o malou, tzv. pseudobarokní“ kapli, která byla postavena v první polovině 19. století ve slohu připomínajícím pozdní baroko. Nejedná se však o barokní kapli v pravém slova smyslu, neboť barokní sloh je v evropských dějinách datován do období 17. a 18. století,  konkrétně do let 1600 a 1750.

Žižlavský (2021) uvádí, že kaple je zasvěcena Panně Marii Blahoslavené a zmiňuje také stáří kaple. Údajně je evidována na historických mapách moravanského revíru už v letech 1835 a později roku 1855. Město Koryčany (2023) uvádí, že kaple původně sloužila jako odpočinkové místo pro poutníky, kteří z okolí mířili na podzimní vavřineckou pouť do kostela Panny Marie v Koryčanech, která se dříve konávala vždy 8. září. Zdejší poutní cesta se nazývala příhodně Koryčanský chodník.

K většině míst v Buchlovských horách se vztahuje nějaká pověst nebo legenda. Jinak tomu není ani u Koryčanské kaple. Web Hrady.cz (2012) zmiňuje následující legendu: „Kaple byla údajně postavena na místě loupežného přepadení a vraždy. Podle pověsti projížděla v kočáře po cestě od Koryčan k Zavadilce jistá hraběcí dcera z nedalekého zámku. Naneštěstí byla přepadena a zabita loupežníky z nedaleké hory Bradlo. Její otec pro svou ztracenou dceru velmi truchlil a nechal na památku své dcery postavit na místě jejího skonu kapličku, která zde stojí dodnes.“

Roku 2018 prošla kaple rekonstrukcí a byla nově omítnuta do bílé a růžové (růžovo-červené). Při rekonstrukci bylo snahou restaurátorů zachovat původní barvy. Na vrcholu kaple je umístěn pozlacený kříž, na štítu kaple jsou vyobrazeni slovanští věrozvěstové sv. Cyril a sv. Metoděj a uvnitř kaple je umístěn obraz Panny Marie. V rámci rekonstrukce byl na levou zeď uvnitř kaple namalován výjev s již zmiňovanými soluňskými bratry, v roce 2023 byla tato malba poničena vandaly a později, roku 2024, byla opět obnovena a preventivně překryta krycím sklem. Kaple je v majetku obce Moravany, je volně přístupná a není uzamčena.

Koryčanská kaple patří k významným a známým místům jižní části Chřibů. U kaple se nachází ohniště a několik jednoduchých laviček z klád (vzhledem k okolním lesním porostům se zde oheň dle lesního zákona rozdělávat nesmí). Na stromě po levé straně kaple je umístěna plechová schránka a bezprostředně po pravé straně kaple se nachází historický kamenný hraničník. Přibližně 300 m severně od kaple se na skalním ostrohu tyčí působivý pískovcový skalní útvar Rozštípená skála, který je geologicky  označován jako tzv. mrazový srub. Jižně od kaple se zvedá ikonický vrchol Bradlo (543 m n. m.), který je mnohými považován za mytickou horu a v jeho okolí se nachází řada dalších záhadných míst. Nejvýznamnějšími jsou Pomník letecké havárie z roku 1952, pozůstatky středověkého strážního hrádku Ranšperk, zvaného též Hradiště Vřesovice. V širším okolí se nachází také upravená Zoubkova studánka nebo významná přírodní rezervace vlhkých orchidejových luk PR Moravanské lúky.

Galerie místa

Zajímavé odkazy

Zdroje

HRADY.CZ. Koryčanská kaple. In: Hrady.cz, 2012 [online]. [cit. 2023-12-27]. Dostupné z: https://www.hrady.cz/korycanska-kaple-vresovice

OBEC KORYČANY. Koryčanská kaple. In: Oficiální stránky Města Koryčany, 2023 [online]. [cit. 2023-12-27]. Dostupné z: https://www.korycany.cz/mesto/kulturni-a-prirodni-pamatky/korycanska-kaple

ŽIŽLAVSKÝ, Bořek. CHŘIBY – po skalách a lomech III. Chřiby záhadné a mýtické sv. 16. Boršice: Nakladatelství Buchlov, 2021. ISBN 978-80-907853-2-8

Poslední aktualizace: 12. 12. 2024

Máte aktualizaci nebo tip?

Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.