Dřevěný kříž se nachází v oblasti významného chřibského rozcestí Bunč.
Nedaleko křižovatky spojující silnice mezi Zdounkami, Kostelany a Modrou se nachází dřevěný kříž. Tento je postaven na „hraničním kameni“ (pískovcové skalce), který rozděluje území katastru kostelanského a jankovického. Kříž je replikou původního kříže, který na tomto místě léta stával a sloužil jako zastavení poutníků, putujících z oblasti kostelanska na pouť do Žarošic.
Podle Blahy (2013) se v roce 1967 uhnilý kříž stářím sesul. Znovu byl obnoven až po dlouhých 42 letech díky členům Expedice Chřiby, kteří jej vlastním nákladem v roce 2009 vrátili na původní místo a nechali slavnostně vysvětit zdouneckým farářem p. Radomírem Němečkem.
Blaha (2013) dále uvádí další zajímavosti lokality. Nad křížem, v místech začínajících pískovcových skalek směrem k vysílači Jílová (Holý vrch, 544 m n. m.), se choulí pod vzrostlými stromy malá chatka. Stojí tu už od první republiky. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let využívali její pohostinnost trampové, výtvarníci a další kumštýři z Uherského Hradiště. Říkalo se tam Na Medvědím ranči. Vedle chatky zůstaly po trampech ještě dvě památky. Na jednom z balvanů je šikovnou rukou vytesán ženský akt a na druhém, menším, byla přilepena kamenná lidská hlava, jež připomíná hlavu antických soch. V posledních letech byla poškozena a na to ukradena. Shodou šťastných náhod se podařilo opět členům Expedice Chřiby tuto památku nejen najít, ale i vlastním nákladem opravit a instalovat zpět na skálu.
Autorem současného kříže je Luboš Šenkyřík z Kostelan a iniciátorem a donátorem je rovněž kostelanský rodák Jiří Blaha, spisovatel, badatel, člen Historické společnosti Starý Velehrad, jeden z největších znalců chřibské krajiny a jeden ze zakladatelů slavné Expedice Chřiby. Právě kvůli Blahovu donátorství se kříži mezi lidmi spontánně začalo říkat „Blahův kříž“.
V oblasti Bunče se nachází řada dalších zajímavostí. Uvést můžeme zvoničku na Bunči, Bunčský pramen, Kubitovu studánku, Památník padlým partyzánům skupiny Olga, Vylízanou skálu a o něco dále na západ pak skálu Jeřabčina.
BLAHA, Jiří. Studánky vypravují příběhy: Bunčský pramen. In: Slovácký deník, 2013. [online]. [cit. 2023-10-26]. Dostupné z: https://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/studanky-vypravuji-pribehy-buncsky-pramen-20131104.html
Poslední aktualizace: 18. 1. 2025
Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.