Skály, skalní útvary, lomy a skalní města

Chřiby jsou typické celou řadou pískovcových skalních útvarů, často rozmanitých tvarů, rozesetých po vrcholech i svazích kopců. Geologický základ Chřibů tvoří pískovec a slepenec, horniny magurského flyšového příkrovu Vnějších Západních Karpat. Chřibské skály jsou cílem nejen turistů, ale také horolezců. Některé oblasti nabízí velmi slušné možnosti pro sportovní lezení a celá řada skal ve Chřibech je poměrně dobře přejištěna. O většinu skal se starají lezci z Uherského Hradiště. Na území Chřibů se nachází také desítky starých, převážně pískovcových lomů. Ovšem na několika málo místech se zde těžil i mramor nebo porcelanit. Ke většině chřibských skal se pojí pověsti a legendy…

DSC02982

Zajímavosti chřibských skal

Skalní superstar

Jedna z nejslavnějších chřibských skal nese název Kozel, stojí nedaleko hradu Cimburk a je to jedna z mála místních izolovaných věží. Zdejší pískovce totiž častěji nalezneme ve svazích nebo na vrcholech kopců.

Skalní městečko

Největší chřibské skalní město, spíše „městečko“ nalezneme v oblasti Osvětimanských skal. Ty jsou někdy označovány také jako Čertovky nebo Čertovy skaly. Nejvyšší zdejší skalní věž má výšku kolem 20 m.

Slavná Barborka

Velmi oblíbená lezecká oblast Barborka leží východně od hradu Buchlova. V jižním prudkém svahu nalezneme mnoho větších i menších skalních bloků. Na vrcholech řady z nich pak rostou tzv. reliktní bory.

Jeskyně zbojníků

Puklinovou jeskyni, ve které dle legendy přebývali zbojníci Ondráš a Juráš, nalezneme na Budačině. Nachází se hluboko v závěru Kudlovské doliny. K místu se pojí řada pověstí.

Kouřová hora

Ohňová nebo kouřová hora. Tak se kdysi označovaly Komínky nedaleko Bunče. Roku 1903 je dokonce navštívil i následník rakouského trůnu František Ferdinand d'Este.

Kazatelna

Skalní útvar Kazatelna na němž je umístěn dvouramenný kříž má velmi bohatou historii. Traduje se, že zde kdysi kázali nástupci slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje.

Horolezecké kluby ve Chřibech