Kozel

Jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších chřibských skalních útvarů se nachází jižně od hradu Cimburk. Kozel je největší izolovanou věží v celé oblasti Chřibů.

DSC04604

Příběh místa

Skalní útvar Kozel se nachází v jižní části Chřibů, přibližně 700 m jižně od významné vrcholně gotické zříceniny hradu Cimburk. Kozel je nejvýznamnější a největší izolovanou skalní věží ve Chřibech s výškou 22 m a šířkou 18 m. Zároveň se jedná o nejvýznamnějších chřibský lezecký terén. Skála je tvořena pískovcem a slepencem, horninami magurského flyšového příkrovu Vnějších Západních Karpat. Zvětrávání hornin skalního masivu dalo v minulosti vzniknout rozmanitým geomorfologickým tvarům, typickým pro oblast chřibských pískovců jako jsou převisy, výklenky, skalní dutiny, římsy, jamky, voštiny, tafone a další. Některé zdroje uvádí, že skála připomíná velkého kozla a odtud pochází její název. Skalní útvar je chráněn také jako přírodní památka

Skála patří mezi nejvýznamnější lezecké oblasti v celých Chřibech a přesahuje regionální horolezecký význam. Je zde vytyčeno 43 výstupových cest a nejtěžší obtížnosti dosahují úrovně 9 a 9+. Mezi významné cesty patří třeba Kouřová 9-, Fialka 9-, Zlínská cesta 8+/9-, Gorilí samec 8-, Devizový příslib 9- a další. Skála je poměrně slušně osazena borháky a vrcholovými kruhy. Přejištěna byla v letech 1997 a následně 2006, později se jištění znovu obnovovalo (Skýpala a Wolf, 2010). Přibližně 150 m západně od Kozla se nachází menší skalní útvary s celou řadou zajímavých boulderů. Přímo u paty skály stojí cedule s horolezeckým průvodcem a o něco dále také dřevěný turistický přístřešek. 

Ke skále se vztahuje pověst, dle které chtěli čerti překazit sv. Cyrilu a sv. Metoději stavbu kostela na nedaleké hoře sv. Klimenta. Dle legendy tehdy každý z čertů nesl velký balvan a samotný Lucifer nesl pak největší z balvanů. Když se pekelníci blížili ke kostelu na sv. Klimentu, sv. Metoděj je zpozoroval, vztyčil proti nim znamení svatého kříže a čerti v děsu upustili balvany právě tam, kde se každý z nich zrovna nacházel. Traduje se, že největší balvan, který nesl sám Lucifer, je dnešním skaliskem, kterému se již od nepaměti říká Kozel. Jinou pověst zaznamenal v roce 1940 Rudolf Šrot: „Skalisko jest zkamenělý čert, který byl vypuzen poustevníkem, stavějícím kapli pod nedalekým vrcholem hory Ocásku.“ (Wikipedia, 2023)

V této oblasti Chřibů se nachází celá řada dalších zajímavých míst. Vedle již zmíněné zříceniny hradu Cimburk stojí za zmínku známé a vydatné studánky U mísy a Paní studýnka. Východně od Kozla se nachází slavný skalní útvar Kazatelna, který je chráněn také jako přírodní památka. Častým výchozím místem ke Kozlovi i hradu Cimburku je významné rozcestí U Křížku.

Galerie místa

Zajímavé odkazy

Zdroje

SKÝPALA, Vladimír a Vladimír, WOLF. Moravské skály. Valašské Meziříčí: Vladimír Skýpala, 2010. ISBN 978-80-254-8777-8

WIKIPEDIA. Kozel. In: wikipedia.org, 2023 [online]. [cit. 2023-08-11]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kozel_(prirodni_pamatka)

Máte aktualizaci nebo tip?

Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.