Vrtalka
Skalní útvar Vrtalka se nachází nad „Čertovým žlebem“ v oblasti údolí říčky Hruškovice, v lesích přibližně 3 km severně od Osvětiman.
- Suťové skalisko
- Leží v oblasti nad údolím říčky Hruškovice
- Údajně se jedná o pozůstatek těžební činnosti (starý lom)

Příběh místa
Skalní útvar Vrtalka se nachází v lesním svahu nad Čertovým žlebem, nad pravým údolím říčky s poetickým názvem Hruškovice. Okolí horního toku Hruškovice je známé množstvím rozmanitých skalních útvaru, skal, skalek a balvanů rozesetých po úbočích a svazích okolních kopců.
Samotné suťové skalisko se nachází přibližně 300 m severozápadně od známější skalní věžičky označované Kulatina (též zvané Baba nebo Čertova skála) a přibližně 150 m severozápadně od lezecky zajímavější skalní stěny Čertovy skály. Významným orientačním bodem je velká skalní lezecká oblast Osvětimanských skal, ležící asi 1 km severovýchodně, v jejíž blízkosti se nalézají další skalní útvary Jestřábí skála a Trpasličí město.
Vrtalka představuje menší suťové, vrcholové, skalisko ležící v nadmořské výšce cca 430 – 440 m n. m., jehož největší kamenné bloky mají rozměry kolem do 3 m. Údajně se jedná o pozůstatek těžební a lomové činnosti. Skalky a kameny v suťovisku jsou bohatě porostlé mechorosty a celá oblast je zcela zastíněna vzrostlým bukovým lesem. V údolíčku pod skalou protéká jeden z pravých přítoků říčky Hruškovice. Celé této oblasti se také někdy říká „Čertův žleb“.
Geologicky je skála tvořena zvětralými pískovci a slepenci magurského příkrovu vnějšího flyšového pásma Západních Karpat. Zdejší typ horniny se označuje jako magurský flyš. Na geomorfologickém vývoji suťového skaliska se podílelo mrazové a chemické zvětrávání – činnost vody, větru a ledu, což je v suťovisku na první pohled patrné.
V oblasti Čertova žlebu vyvěrá pod jedním z větších skalních bloků nenápadná studánka, kterou objevili, vyčistili a pojmenovali příhodným názvem „Čertova studánka“ členové slavné Expedice Chřiby (Žižlavský, Hrabec a Blaha; 2022).
Málo kdo ví, že lesní svahy na Vrtalkou se nazývají „Husí noha“, původ tohoto názvu je podrobně popsán v pověsti o loupežnících, ukrytém pokladu a rodině Vrtalů z nedalekých Osvětiman. Celou pověst najdete v 17. svazku populární série Chřiby záhadné a mýtické – Po skalách a lomech IV. od známých autorů Bořka Žižlavského, Jiří Hrabce a Jiřího Blahy, vydáno nakladatelstvím Milana Železníka v Boršicích roku 2022.
Ve svazích okolí říčky Hruškovice se nachází celá řada zajímavých míst – především již zmiňovaných skalních útvarů. V bližším okolí se nalézá solitérní věžička Kulatina (též zvaná Baba, Čertova skála či Čertova hlava), dále pak skalní stěna Čertova skála a především slavná Zikmundova skála. Ve vzdálenějším okolí narazíme na menší skalku Pilařku, dále pak na Jestřábí skálu (známou také pod názvem Tlama nebo Dvě hlavy), také na téměř pohádkové Trpasličí město a především na největší chřibské skalní městečko Osvětimanské skály, známé také pod lidovými a místními názvy Čertovy skaly, Čertovky nebo Skály na Dubovém díle.
Galerie místa
Zdroje
ŽIŽLAVSKÝ, Bořek, HRABEC, Jiří a Jiří BLAHA. CHŘIBY – po skalách a lomech IV. Chřiby záhadné a mýtické sv. 17. Boršice: Nakladatelství Buchlov, 2022. ISBN 978-80-907853-4-2
Poslední aktualizace: 8. 12. 2024
Máte aktualizaci nebo tip?
Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.