Staré studny pod hřebenem Komínků

Tři staré studny se nachází pod vrcholovou kótou (484 m n. m.) východně od vrcholu Komínky.

Staré studny pod hřebenem Komínků​

Příběh místa

Tři staré studny se nachází pod vrcholovou kótou s nadmořskou výškou 484 m n. m., východně od známého chřibského vrcholu Komínky (521 m n. m.). Komínky jsou známy jako skalní útvar a také jako stejnojmenná přírodní památkaStudny se nalézají v prudším svahu nad lesní cestou, táhnoucí se pod masivem Komínků ke Kudlovské dolině. Lesní pěšinu kopíruje zelená turistická trasa Cyrilometodějská stezka a také Spáčilova naučná stezka. První studna leží asi 10 m nad cestou, dvě další studny leží ve svahu o pár desítek metrů výše. Všechny tři staré skruže jsou viditelné z lesní pěšiny. Voda ze studní odtéká do lesního žlebu severním směrem a vytváří potok, který se později stává pravým přítokem Kudlovického potoka.

Vrch Komínky (521 m n. m.) tvoří společně se Záskalím mohutný hřbet, táhnoucí se od Bunče až ke Kudlovské dolině. Ve vrcholových partiích tohoto dlouhého hřbetu vystupují na povrch izolované skalní útvary tvořené hrubozrnnými, arkózovými pískovci magurských vrstev vnějšího flyšového příkrovu Západních Karpat. Samotný vrchol Komínků patří k ikonickým místům Chřibů a oplývá bohatou historií. Komínky jsou mohutným mrazovým srubem (skalní útvar ve svahu kopce vzniklý mrazovým a chemickým zvětráváním). Skalní útvary na vrcholu Komínků a bučiny ve svazích v blízkém okolí jsou chráněny jako přírodní památka. Oblast je také lezeckým terénem. Je zde vytyčeno několik výstupových cest střední obtížnosti. V severní stěně vrcholového skalního bloku je několik zajímavých boulderů.

Komínky jsou známy svou bohatou historií. V minulosti byly Komínky tzv. „kouřovou“ či „ohňovou“ horou, na které se údajně pálily strážní ohně, které měly signalizovat případné blížící se nebezpečí. Vrchol Komínků byl na konci 19. století a počátku 20. století oblíbenou vyhlídkou a často sem zavítala také šlechta. Místo navštěvovala především hraběcí rodina Thun-Hohensteinů, držící kvasické panství. Roku 1903 navštívil Komínky i následník rakousko-uherského trůnu, arcivévoda František Ferdinand d’Este, který byl švagrem hraběte Jaroslava Thun-Hohensteina (*1864 †1929). A právě zde má své základy i další dobový příběh o sopce na Komínkách (Blaha, 2013).

Asi 500 m západně se nachází dvě známé studánky Komínkovská a Malenovskákteré tvoří hlavní prameny Kudlovického potoka. V oblasti Komínků se nachází řada dalších zajímavých míst, za zmínku stojí hraniční kámen nebo pamětní deska skauta Emanuela „Mánka“ Ruperta, který zde tragicky zahynul roku 1998. Asi 1 km východně začíná jedna z nejvýznamnějších chřibských přírodních rezervací PR Záskalí, jejíž součástí je Nábělkova lípa.

Galerie místa

Zajímavé odkazy a zdroje

Národní registr pramenů a studánek – Studny pod Komínky

Slovácký deník – Studánky vypravují příběhy: Komínkovská studánka

BLAHA, Jiří. Studánky vypravují příběhy: Komínkovská studánka. In: Slovácký deník, 2013 [online] [cit. 2023-12-23]. Dostupné z: https://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/studanky-vypravuji-pribehy-kominkovska-studanka-20130909.html

Poslední aktualizace: 25. 7. 2024

Máte aktualizaci nebo tip?

Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.