Gavendova skála
Skalní blok Gavendova skála se nachází v prudkém severním svahu Chřibů. Skála leží přibližně 400 m severozápadně od historické křižovatky lesních cest na Vlčáku.
- Pískovcový skalní útvar ve vrcholové partii severního hřbetu Chřibů
- Pozůstatek bývalého lomu
- V oblasti skály havarovala roku 1945 dvě armádní letadla
Příběh místa
Gavendova skála je skalní blok tvořený pískovcem a slepencem, horninami magurského flyšového příkrovu Vnějších Západních Karpat. Nachází se ve vrcholových partiích prudkého severního svahu Chřibů asi 1,5 km jižně od Cetechovic a přibližně 400 m západně od významné historické křižovatky lesních cest u samoty Vlčák. Skalní útvar leží v nadmořské výšce 569 m n. m. a jeho výška je kolem 12 m. Gavendova skála je pozůstatkem starého lomu ze 40. let 20. století, kdy se v těchto místech těžil pískovec na stavbu slavné, avšak nikdy nedokončené Chřibské dálnice. Do historie místa se výrazně zapsal i rok 1945, kdy do skalního masivu v mlze narazila dvě sovětská letadla, jejichž trosky bylo možné najít pod skalami ještě po roce 2000. Jako vzpomínka této události, byl na skálu namalován velký černý kříž. Dnes však již není příliš patrný (informace je platná k 4/2023). Jednotlivé skalní bloky se označují Gavendova, Endlicherova, Vodová a Janečkova skála. Od Gavendovy skály je pojmenována celá oblast. Skály jsou zastíněny bukovým lesem a hojně porostlé mechem a také vzácnou kapradinou osladičem obecným (Polypodium vulgare), který se obecně vyskytuje právě na exponovaných skalních výchozech. V jarním aspektu se v okolí skal mimo jiné vyskytuje třeba kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), která v ČR patří mezi ohrožené druhy.
Informace k letecké havárii uvádí Lysáček (2014): „Jednalo se o dva střemhlavé bombardéry typu Petljakov Pe-2. Tato letadla byla nejdůležitějším typem ve výzbroji tehdejšího sovětského letectva a svou činností ovlivnila celou dlouhou linii fronty za II. světové války. Létající pevnosti byly vyzbrojeny kulomety vpředu, kulometem pod spodním střelištěm a výkyvným kulometem v otočné věži. Ráže těchto zbraní byla 12.7 mm. Po skončení bojů v Evropě byly tyto letouny nasazeny do bojů na dálném východě proti Japonsku. Když se po konci války, 18. července 1945 vracela celá letka Pe-2 z Vídně na grandiózní oslavy vítězství do Moskvy, dostala se nad oblastí Chřibů do husté mlhy. Piloti dvou letadel na samém okraji letky přehlédli kopec a v následných okamžicích se srazili. Jedno odmrštěné letadlo dopadlo v bezprostřední blízkosti Vlčáku, to druhé spadlo pod Gavendovu skálu. Posádky obou strojů náraz nepřežily. Do dnešních časů je na klesajícím hřebeni pod skaliskem v hustém porostu možnost nalezení duralových a kovových součástí z letadel. A dodnes se tu nachází také zrezavělá munice ráže 12.7, pocházející z palubních kulometů.“
Skála je využívána také lezecky. Oblast tvoří několik skalních bloků s výškou do 12 – 13 m a skály jsou přejištěny borháky. Jedná se o terén místního významu, který zahrnuje asi 30 výstupových cest, většinou nižší obtížnosti. Skály jsou však poměrně hodně porostlé mechem.
Jihovýchodně od Gavendovy skály se nachází samota Vlčák, stará panská hospoda a významné historické místo Chřibů. Pod Vlčákem pramení Vlčí studánka a také největší chřibská řeka Kyjovka.
Galerie místa
Zajímavé odkazy
Zdroje
GOAT. Gavendova skála. In: www.goat.cz, 2023 [online]. [cit. 2023-08-03]. Dostupné z: http://www.goat.cz/index.php?path=Lezeni_Chriby_GavendovaSkala_GavendovaSkala
LYSÁČEK, František. Gavendova skála. In: turistika.cz, 2014 [online]. [cit. 2023-08-03]. Dostupné z: https://www.turistika.cz/mista/chriby-gavendova-skala
Máte aktualizaci nebo tip?
Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.