Vzpomínka na Bedřicha Thurn-Taxis

Poklona jež je vzpomínkou na šlechtice Bedřicha z rodu Thurn-Taxisů, se nachází na lesní mýtině přibližně 1,8 km jižně od obce Divoky.

DSC 0210

Příběh místa

Poklona jež je vzpomínkou na šlechtice Bedřicha Thurn-Taxise se nachází na lesní mýtině přibližně 1,8 km jižně od obce Divoky. Bedřich Thurn-Taxis byl potomkem české větve starého šlechtického rodu Thurn-Taxis a majitelem zdouneckého panství. 

Thurn-Taxisové jsou německým knížecím rodem pocházejícím ze severní Itálie. První zmínky o rodu se objevují již ve 12. století v okolí severoitalského Bergama. Do Čech rod přišel v první polovině 16. století, kdy také získal právo provozovat poštovnictví, které v některých zemích provozoval až do 19. století. Thurn-Taxisové po staletí zajišťovali poštovní služby v různých evropských zemích, zejména rakouských, německých a španělských. Zároveň lze říci, že rod historicky sehrál významnou roli v oblasti poštovních služeb a od 16. století stál u zrodu a rozvoje poštovnictví v Evropě. Česká linie rodu je dynasticky mladší linií původem německého knížecího rodu Thurn-Taxis. V českých zemích rod vybudoval řadu zámků a prosadil se i v pivovarnictví. Po 140 let představoval rod významnou roli na poli české národní kultury a historie. 

V místech, kde se dnes nachází dřevěná poklona, bývalo dříve staré stromořadí, jemuž se říkalo „Zamilovaná alej“ (Jilík, 2013). Dnes je lokalita téměř opuštěna. Alej ve své době patřila k oblíbeným místům majitele zdouneckého panství Bedřicha Thurn-Taxise. Dle dobových pramenů se zde Bedřich naposledy procházel 4. května 1906, následně se vrátil na zámek, ulehl a náhle zemřel. Jeho pozůstalí po jeho smrti nechali v těchto místech vztyčit kříž s obrázkem sv. Huberta. Jilík (2013) uvádí, že velkou Bedřichovou vášní byla myslivost. Motivem poklony je proto sv. Hubert, patron lovu a myslivců. Původní dřevěný kříž však časem podlehl svému osudu a vlivem let ztrouchnivěl. Roku 2013 nechali členové slavné Expedice Chřiby zbudovat poklonu novou. Autorem současného motivu sv. Huberta je roštínský výtvarník Ctirad Kubošek. Obrázek roku 2013 posvětil zdounecký pan farář Němeček a náklady na zbudování hradila Expedice Chřiby. Poklona dnes stojí na lesní mýtině a nad ní se tyčí dva vzrostlé duby letní (Quercus robur).

Přibližně 1 km severně se nachází Naučná stezka Boří, přírodní památka Kamenec a studánky V Zápletách a U hájenky. Asi 1400 m jihozápadně stojí známá Roštínská kaple se studánkou a nedaleko ní se na vrcholu kopce rozkládalo Hradisko Roštín.

Galerie místa

Zajímavé odkazy

Zdroje

HALADA, Jan. Lexikon české šlechty. Praha: AKROPOLIS, 1992. ISBN 80-901020-3-4.

JILÍK, Jiří. Setkání Chřibomilů na Bunči. In. Jiří Jilík novinář a publicista, 2013 [online]. [cit. 2024-05-20]. Dostupné z: https://jirijilik.webnode.page/news/sraz-chribomilu-na-bunci-6-zari/

Máte aktualizaci nebo tip?

Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.