Rozštípená skála (Zlobivá skála)

Rozštípená skála se nachází v lesích v jižní části Chřibů. Tyčí se na skalním ostrohu přibližně 300 m severně od Koryčanské kaple. V horolezeckých průvodcích bývá označována také jako „Zlobivá skála“.

Rozštípená skála (Zlobivá skála)

Příběh místa

Rozštípená skála se nachází v lesích v jižní části Chřibů, přibližně 300 m severně od Koryčanské kaple a 2,5 km severně od Vřesovic. Skalisko se tyčí na úzkém skalním ostrohu v nadmořské výšce 525 m n. m. a je dobře přístupné po modré turistické trase z horní (jižní) strany. Východně v údolí se klikatí silnice vedoucí z Vřesovic, přes Cimburk a dále ke Koryčanům. V horolezeckých průvodcích bývá oblast označována také jako „Zlobivá skála“. Byli to údajně právě horolezci, kteří skálu na přelomu milénia objevili a vetkli jí tento název. Skála byla samozřejmě známá již v dříve, ale lezecká činnost se zde provozuje až od roku 2002. 

Oblast tvoří dva skalní bloky se severní expozicí o výšce přibližně 7 – 8 m. Mezi skalními bloky se mrazovým zvětráváním vytvořila přibližně 0,5 m široká puklinová jeskyně, v jejíž horní části je vklíněn menší skalní blok. Geologicky je skála tvořena pískovcem a slepencem magurského příkrovu vnějšího flyšového pásma Západních Karpat. Tento pískovec se označuje jako magurský flyš. Na geomorfologickém vývoji skal se významně podílelo mrazové, chemické a biologické zvětrávání. Především činnost vody, větru a ledu zde vytvořila celou řadu typických geomorfologických struktur jako skalní římsy, výklenky, převisy, dutiny, voštiny a tafone. V horní části pravého bloku (při pohledu ze spodu) je patrné výraznější skalní vhloubení (výklenek). Rozmanité geologické struktury vytváří horniny magurského flyše na celém území Chřibů. 

K většině skal v Buchlovských horách se pojí pověsti a legendy. Nejinak je tomu i v případě Rozštípené skály. Jedna z pověstí praví, že skalisko rozťal na dvě poloviny rozzlobený čert. Jak jinak. Obdobné pověsti o čertech a divokých skalních útvarech nejsou v moravském a slováckém folkloru ničím překvapivým.

Skála je lezeckým terénem místního významu a je zcela zastíněna bukovým lesem. Expozice stěn je severní až severozápadní. Najdeme zde asi 15 kratších cest nižší, místy střední obtížnosti a také pár boulderů na mimořádně kvalitním pískovci. Skalka je osazena borháky. Mezi zajímavé cesty patří třeba Zlobivá 7-, Rainman 5 nebo Válka s mloky 7. Skála byla lezecky objevena až na přelomu milénia, roku 2002 (Skýpala a Wolf, 2010). 

V okolí Rozštípené skály se nachází řada zajímavostí. Přibližně 300 m jižně stojí malá, pozdně barokní sakrální stavba, známá jako Koryčanská kaple, pocházející z počátku 19. století. Žižlavský (2021) uvádí, že kaple je zasvěcena Panně Marii Blahoslavenné a zakreslena je na lesnických mapách již roku 1835. Severozápadně od skály (cca 500 m) se rozkládá významná přírodní rezervace orchidejových luk PR Moravanské lúky. Přibližně 1200 m východně se tyčí legendární hora Sv. Klimenta, 600 m severozápadně vyvěrá studánka U Pěti zřídel a přibližně 700 m jižně se tyčí mytický vrchol Bradlo (543 m n. m.).

Galerie místa

Zajímavé odkazy

Zdroje

SKÝPALA, Vladimír a Vladimír, WOLF. Moravské skály. Valašské Meziříčí: Vladimír Skýpala, 2010. ISBN 978-80-254-8777-8

ŽIŽLAVSKÝ, Bořek. CHŘIBY – po skalách a lomech III. Chřiby záhadné a mýtické sv. 16. Boršice: Nakladatelství Buchlov, 2021. ISBN 978-80-907853-2-8

Poslední aktualizace: 8. 12. 2024

Máte aktualizaci nebo tip?

Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.