Zřícenina hradu Střílky

Zřícenina obranného a strážního hradu ze 13. století se nachází nad obcí Střílky na severním okraji Chřibů.

20200328 135947

Příběh místa

Zřícenina gotického strážního hradu ze 13. století se nachází nad obcí Střílky na severní straně chřibských hor. Leží v nadmořské výšce 528 m n. m. a je chráněna jako historická památka s pozůstatky raně gotického hradu. Hrad byl zbudován roku 1261 a jeho zakladatelem byl broumovský purkrabí Smil ze Zbraslavi a Střílek. V dobách vrcholné gotiky byl hrad díky své strategické poloze významnou obrannou a strážní pevností. Zajímavé je, že v době husitských válek nebyl příliš poškozen a drancován, jak tomu bylo v případě jiných hradů.

Hrad měl po dobu své existence několik majitelů. Jedním z nejvýznamnějších byl český král Jan Lucemburský, který jej roku 1321 zastavil odbojnému českému šlechtici Jindřichovi z Lipé. Následně hrad vlastnil moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský, který byl synem Jana Lucemburského a také mladším bratrem Karla IV., krále českého, římsko-německého, lombardského a burgundského, císaře římského a markrabě moravského. Moravský markraběte Jan Jindřich jej později přenechal svému synovi Joštovi Lucemburskému, který byl také jedním z moravských markrabat. Následně jej vlastnil také další významný potomek lucemburské větve, český a uherský král Zikmund Lucemburský. Od roku 1460 byl hrad ve vlastnictví pánů z Lichtenburka, kteří u hradu provedli stavbu vysunutého opevnění. Od roku 1481 byli jeho majiteli vladykové z Ojnic. Již roku 1542 je hrad uváděn jako pustý (Řezáč, 2004).

Hrad ostatně dopadl jako většina středověkých gotických hradů. Vzhledem ke změně způsobu myšlení a k rozsáhlým společenským změnám v období renesance se hrad začal, stejně jako jiné hrady, jevit jako nevyhovující. Změnily se také způsoby vedení válek a dobývání. Tím ztrácela smysl obranná a strážní funkce hradu. Hrad pochopitelně také nenaplňoval potřeby tehdejší šlechty, u které s příchodem renesance došlo k významné změně životního stylu. Renesanční šlechta se ze studených a izolovaných hradů v kopcích přesouvala do zámků, paláců a měst na úpatí hor. Bohatou historii hradu uzavřela třicetiletá válka (1618 – 1648), kdy byl hrad nařízením císaře zbořen. Důvodem byly obavy, že se zde usadí švédská vojska. Jako zřícenina vydržel hrad až do 20. století, kdy do jeho příběhu vstupuje další, těžko pochopitelný, paradox. Hrad byl opět poničen roku 1968 a to při těžbě dřeva v okolním lesním porostu.

Dodnes se z původního hradního komplexu dochovaly jen zbytky obvodových kamenných zdí a terénní nerovnosti v okolí. Kolem hradu vede naučná stezka Příroda okolí Střílek. Hrad byl dříve zarostlý lesem. Kolem roku 2018 však bylo okolí odlesněno a otevřely se pěkné výhledy, především severním směrem. 

Zřícenina je oblíbeným výletním místem v této části Chřibů. Nedaleko je ohniště. Oheň se zde však dle lesního zákona rozdělávat nesmí. Stejně tak jsou na místě umístěny cedule, které zde zakazují táboření.

V okolí hradu se nachází řada dalších zajímavostí. Jedním z nejvýznamnějších je místo, kde po dlouhých 500 let stál památný Ctiborův dubV severním svahu pod zříceninou se nachází studánka Pod Hradem. Ve vzdálenějším okolí nalezneme menší skalní útvary Skála pod Komárcem a Čertovy kamenyV nedaleké obci Střílky je známý barokní hřbitov, který je považován za perlu barokního sochařského umění a v kontextu celé střední Evropy je jedinečným dílem. Od roku 2010 je hřbitov zařazen mezi národní kulturní památky.

Galerie místa

Zajímavé odkazy

Zdroje

ŘEZÁČ, Roman. Hrad Střílky. In: Hrady.cz, 2004 [online]. [cit. 2023-03-16]. Dostupné z: https://www.hrady.cz/hrad-strilky-strilecky-hrad 

FABIAN, Petr. Hrad Střílky. In: hrady-zriceniny.cz, 2023 [online]. [cit. 2023-03-16]. Dostupné z: https://www.hrady-zriceniny.cz/hrad_strilky.htm

LUDVOVÁ, Ludmila. Naučná stezka – Příroda a okolí Střílek. In: Střílky.cz, 2023 [online]. [cit. 2023-03-16]. Dostupné z: https://www.obecstrilky.cz/naucna-stezka

Poslední aktualizace: 2. 6. 2024

Máte aktualizaci nebo tip?

Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.