Ctiborův dub
Ctiborův dub byl legendární chřibský strom, který přes dlouhých 500 let rostl na západním hřbetu Chřibů přibližně 530 m jihovýchodně od zříceniny hradu Střílky. Majestátní a významný dub byl němým svědkem bohaté historie chřibských hor. Dnes se na místě nachází jen poslední fragmenty tlejícího dřeva, které si pomalu „bere zpět okolní hvozd“.
- Strom byl pojmenován po moravském zemském hejtmanovi a nejvyšším kancléři Království českého Ctiborovi z Cimburka
- Stáří stromu je odhadováno na více než 500 let
- V 80. letech 20. století byl uváděn obvod kmene až 9 m
Příběh místa
Ctiborův dub byl legendární chřibský strom, který přes dlouhých 500 let rostl na západním hřbetu Chřibů. Místo se nalézá přibližně 530 m jihovýchodně od zříceniny hradu Střílky. Majestátní dub zimní (Quercus petraea L.) byl významným stromem chřibské vrchoviny a oplývá bohatou historií a také řadou legend. Strom, jehož stáří je odhadováno na více jak 500 let, dostal své jméno po významném moravském šlechtici Ctiborovi Tovačovském z Cimburka (asi 1438 – 26. červen 1494). Ctibor Tovačovský byl právník a politik, vrchní zemský soudce na Moravě, moravský zemský hejtman a nejvyšší kancléř Království českého. Zároveň byl vnukem moravského šlechtice Bernarta z Cimburka, zakladatele nedalekého hradu Cimburk u Koryčan. Ctibor byl Bernartovým nástupcem, majitelem a správcem cimburských a stříleckých panství (Augusta, 1999). Po dlouhá století byl dub jednou z dominant západních hřbetů chřibských hor a vztahuje se k němu řada pověstí.
Z nedávné historie 20. století jsou doloženy následující události. Žižlavský (2022) uvádí, že strom byl na počátku 40. let 20. století zapálen chlapci z nedalekých Střílek, kteří se pokusili z dutiny stromu vykouřit sovy a přitom strom omylem zapálili. Stopy po požáru byly na stromě patrny od této chvíle na navždy (což potvrzují i fotografie z roku 2024 v galerii níže). Strom, sic poškozen požárem, ale částečně rostl dál. Z měření v roce 1980 vyplývá, že průměr kmene byl kolem 2 m a obvod kmene dosahoval až 9 m. Dále se udává, že od 80. let rostlo už jen částečné torzo stromu – přibližně jen třetina kmene s jednou živou větví.
Na konci první dekády 21. století, roku 2009, dub odumřel již definitivně a na místě zbyly jen pozůstatky stojícího suchého kmene. V dubnu nebo počátkem května 2020 padly k zemi i poslední relikty už mrtvého dřeva (viz foto v galerii z roku 2020). Tím byla dovršena přes 500 let trvající životní cesta němého svědka chřibské historie a ctihodného pamětníka starých časů.
V dubnu 2012 byl na místě vysazen nový dub, který je dodnes opatřen dřevěnou cedulkou s letopočtem „Ctiborův dub 2012“.
Ke stromu se pojí různé výklady pověstí. Dvouletý (2022) uvádí následující příběh: „Legenda vypráví o zbrojnošovi, jenž zachránil syna hradního pána před medvědem. Jako zbraň použil mladý doubek, který vytrhl ze země. Zbrojnoš medvěda zabil a hradní pán nechal na počest záchrany svého syna zasadit onen dub. Ten vyrostl ke Ctiborově slávě.“
Přibližně 500 m severozápadně se nalézá zřícenina hradu Střílky a přibližně 360 m jižně se pod vrchem Komárec (546 m n. m.) tyčí solitérní skalní věžička Skála pod Komárcem.
Pozn. II. Fotografie uvedené níže pochází z dubna roku 2020 a vznikly náhodně několik dnů před tím, než torzo dubu po více než 500 letech definitivně padlo. Od té doby se na zemi nacházejí jen fragmenty trouchnivějícího dřeva, které si příroda postupně bere zpět. Les dal, les vzal.
Galerie místa
Paměť stromů
Zajímavé odkazy
Zdroje
AUGUSTA, Pavel et al. Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918. Praha: Libri, 1999. ISBN 80-85983-94-X.
DVOULETÝ, Miroslav. Ctiborův dub. In: Pařezovy Chřiby, 2022 [online]. [cit. 2023-03-14]. Dostupné z: https://chriby.page.tl/Ctibor%26%23367%3Bv-dub.htm
WIKIPEDIA, Ctiborův dub. In: Wikipedia.org, 2022 [online]. [cit. 2023-03-14]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ctibor%C5%AFv_dub
Poslední aktualizace: 12. 8. 2024
Máte aktualizaci nebo tip?
Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.