Kříž na Buchlovském kameni

Černý železný kříž s pozlacenou plastikou Krista se tyčí na vrcholu významného skalního útvaru Buchlovský kámen v centrální části Chřibů.

Kříž na Buchlovském kameni

Příběh místa

Černý železný kříž s pozlacenou plastikou Krista se tyčí na vrcholu významného skalního útvaru Buchlovský kámen v centrální části Chřibů. Tato sakrální památka se nachází v nadmořské výšce přibližně 537 m n. m., na samotném vrcholu 12 m vysoké pískovcové skály, která leží přibližně 1,5 km severovýchodně od obce Staré Hutě. K samotnému kříži je přístup možný pomocí horolezecké techniky, případně za předpokladu základních lezeckých zkušeností (stěnku lze vylézt i sólo, ale není to choďák…). Kříž je však viditelný i od úpatí skály. 

Jedná se o černý železný kříž doplněný pozlacenou plastikou Krista. Pozlacená plastika Krista vytváří působivý kontrast s černou barvou kříže, což je zvláště výrazné při západu slunce, kdy poslední paprsky dopadají na vrchol skály. 

Buchlovský kámen tvoří významnou dominantu této části Chřibů a je nejstarším pojmenovaným skalním útvarem na území Chřibů. Skála je uvedena v historické listině už z roku 1555. Umístění kříže na vrcholu historicky významného skaliska není náhodné. Symbolicky propojuje duchovní rozměr krajiny s její přírodní a historickou hodnotou. V těsné blízkosti kříže se nachází vytesaný reliéf s letopočty 1415 a 1915, který připomíná 500. výročí úmrtí významného římskokatolického kněze, středověkého náboženského myslitele, vysokoškolského pedagoga, reformátora a kazatele, Mistra Jana Husa (Blaha, Hrabec a Žižlavský, 2024).

Kříž na Buchlovském kameni představuje zajímavý sakrální prvek chřibské krajiny a společně s okolním přírodním prostředím vytváří jedinečné místo, kde se prolíná duchovní odkaz s přírodními krásami buchlovských hor.

Okolí Buchlovského kamene nabízí působivé výhledy na panoramata centrálních Chřibů a oblast hřbetů nad Starými Hutěmi. Zdejší podvečerní západy slunce jsou ikonické. Okolí lokality je bohaté na řadu zajímavých míst. Na samotném vrcholu skály se vedle kříže nachází již zmíněný skalní reliéf a na severozápadním úpatí skály pak pamětní deska chřibské legendy Vojty Rosůlka. Osobnost tohoto horolezce, turisty, fotografa, trampa, skauta a věrného přítele Chřibů, patří mezi nejvýznamnější jména novodobé chřibské historie. Nedaleko, asi 120 m severovýchodně se v lesích nalézá menší skalní útvar Malý Buchlovský kámen a přibližně 800 m jihozápadně se rozkládá rozsáhlý dvůr bývalého historického statku Zikmundov, u kterého stojí starý kamenný kříž. Západně od Buchlovského kamene v dlouhém údolí Starých Hutí roste památná Malíkova lípa, která je posledním fragmentem bývalé sklářské huti z počátku 18. století. V údolí také vyvěrají studánky Na loukách Hladná voda

O historii i legendách Buchlovského kamene blíže pojednává tento článek.

Galerie místa

Zdroje

BLAHA, Jiří, HRABEC, Jiří a Bořek, ŽIŽLAVSKÝ. CHŘIBY – po skalách a lomech I. Chřiby záhadné a mýtické sv. 14, rozšířené vydání. Boršice: Nakladatelství Buchlov, 2024. ISBN 978-80-908949-2-1.

Poslední aktualizace: 28. 1. 2025

Máte aktualizaci nebo tip?

Máte návrh na aktualizaci, nové informace k místu a chcete rozšířit článek? Nebo jste objevili v článku nepřesnost? Napište nám.