Čertovky a Trpasličí město

Hledání pekelných dveří na bájných Čertovkách

Krátká a jednoduchá trasa o délce 2,2 km s mírným převýšením (jen 116 m) vás zavede na výpravu po tajemných skalách nad východním údolí říčky Hruškovice. Trasa vede lesy severně od Osvětiman. Starobylá krása zdejších bučin a hvozdů spolu s dechberoucími skalními sceneriemi uchvátí malé i velké turisty. Děti si především užijí malé skalní bludiště v Trpasličím městě. Vydejte se na výlet po tajemných skalách příhodně zvaných Čertovky, Trpasličí město či Jestřábí skála.

2,2 km

Délka

1 h

Doba chůze

Lehká

Náročnost

Občerstvení na trase

Ne (nejbližší je v nedalekých Osvětimanech)

Vhodné pro děti?

Ano

Rychlý přehled trasy

Popis trasy

Trasa začíná na lesní u osady Vlčák, severně od Osvětiman. Na místo lze dojet autem a zanechat jej u točny lesní techniky u mostku přes říčku Hruškovici. Trasa není turisticky barevně značena a je tedy nutné se držet pěšin a orientovat se dle vrstevnic a vrcholových kót. Z parkoviště následuje cesta přes mostek a dále podél koryta říčky s malebným názvem Hruškovice směrem na sever. Po pár stech metrech začíná mírné stoupání lesem, zde se na neznačeném rozcestí odbočuje vlevo a po 300 m se ve svahu po levé straně nachází Jestřábí skála. Tu však nelze přímo z pěšiny vidět, proto je nutné pro její nalezení zajít kousek do lesa. Pískovcová skalka je někdy na mapách uváděna pod názvem Dvě Hlavy. Nalezneme na ní řadu zajímavých geomorfologických tvarů jako převisy, voštiny, misky, jamky a prohlubně. Na skále je také vytyčeno několik lezeckých cest. 

Odtud trasa směřuje k nedaleké vrcholové kótě, na které se nalézá nízká skalní hradba zvaná Trpasličí město. Činnost mrazového zvětrávání ve zdejším pískovci v minulosti vytvořila rozmanité geologické a geomorfologické tvary, které skutečně připomínají malou trpasličí sluj. Z Trpasličího města vede pěšina dále po vrstevnici k hlavnímu cíli celé trasy – Osvětimanským skalám. 

Osvětimanské skály, zvané též Čertovky, Čertovy skaly či Skály na Dubovém díle, jsou jediným skalním městečkem ve Chřibech. Jedná o populární lezeckou oblast, které dominuje především 20 m vysoká skalní věž Osvětimanská jehla. Další skály jsou označovány Tank, Žába, Lebka nebo Kůň. Skály tvořeny pískovci a slepenci magurského příkrovu vnějšího flyšového pásma Západních Karpat a na jejich geomorfologickém vývoji se významně podílelo mrazové a chemické zvětrávání, tedy činnost vody, větru a ledu. Zdejší pískovec, označovaný jako magurský flyš zde vytváří celou řadu rozmanitých geomorfologických tvarů jako jsou skalní výklenky, převisy, dutiny, římsy, voštiny, tafone a skalní mísy. Je zde k vidění také jeden z mála chřibských viklanů, což je v oblasti Středomoravských Karpat poměrně rarita.

Rozmanité tvary skalních bloků připomínající peklo, démony či jiné mytické tvory, položily základ i zdejším legendám a také názvu skal. Ke skalám se také váží pověsti a legendy o čertech i pekelnících. Ve zdejších skalách údajně existuje vchod do pekla a ten by se měl nacházet právě v kamenném suťovisku mezi skalami. Jiná pověst praví, že uprostřed skal si místní čerti na roštech a ohních opékali darebáky, lapky a zločince. Už v dávných dobách lidé ke skaliskům ukrytým v lesích, kopcích a roklinách, daleko od lidských sídel, často vzhlíželi s obavami a přiřazovali jim nadpřirozený původ. Zdejší skály mají velmi unikátní atmosféru. Atmosféru rozervané, nespoutané a divoké přírody a zároveň se v nich odráží romantická tajulpnost a hluboká krásu chřibských hvozdů. Od skal cesta klesá zpět k parkovišti. Dole pod lesem se nachází nově zbudovaná retenční nádrž, která byla v roce 2024 postavena na jednom z levých přítoků říčky Hruškovice.

Celá tato trasa vede z velké části bukovými lesy a je tedy zvládnutelná i v teplejších letních dnech. Trasu lze samozřejmě absolvovat i v opačném směru.

Na co si dát pozor?

Trasa je vhodná pro děti, není to však žádná kočárková asfaltová rovinka. Pokud se na trasu vydáte s kočárkem, tak si vezměte kočárek terénní a především počítejte s tím, že ho budete první polovinu cesty tlačit do kopce a nazpátek jej zase budete brzdit ve sjezdu a občas budete muset přeskočit či přenést kočárek  i švitory přes nějaký ten kořen a nebo kmen padlý přes cestu. Pro malé děti lze na tuto trasu spíše doporučit nosítko. Nicméně děti si krásu a rozmanitost skalních útvarů dozajista užijí (doporučuje pět z pěti švitorů, co se výšlapu zúčastnili).

Tip průvodce

„Nejvíce si zdejší skály užijete na jaře, v dubnu a květnu, kdy ještě nejsou zahaleny pod hustým závojem korun starých stromů a bučiny stále ještě mají svěží zelenou barvu. A nebo na podzim, když lesy rozehrají nekonečnou paletu barev a zdejší skaliska vystoupí z červených bukových lesů.“
Favicon Chriby A
Chřibák Tajemný
Dobrý duch Buchlovských hor

Zajímavosti na trase

„Krátká, ale velmi malebná túra po skalkách a skalních městech. Ideální pro švitory, kteří si užijí tajemná zákoutí skalek, které je zajisté nutno všechny prozkoumat. A nechybí ani pověsti a legendy o čertech a peklu. Trasa má jednu výhodu, nejprve vede cesta neustále nahoru a nazpět je to zase celé z kopce."
cropped Favicon Chriby C
Chřibák Tajemný
Dobrý duch Buchlovských hor

Jedny hory, tisíce příběhů.

#chribytajemne

Poslední aktualizace k 19. 7. 2024

Objevujte další trasy a místa

Objevujte a poznávejte další zajímavosti, turistické trasy, známá místa i nenápadná zákoutí Chřibů.